Çiftçioğlu Mobilya - Yatak Odaları - Yemek Odaları - Koltuk Takımları - Köşe Takımları - Genç Odaları
Koltuk Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?
Koltuk Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Koltuk Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Anladığımız kadarıyla çok sayıda kişi koltuk takımların temizlemeye çalışırken döşemelik kumaşlarına ciddi zararlar veriyor. Kumaşların esnemesi ve deforme olması, renginin açılması, yırtılması ya da sertleşmesi gibi sorunlar hatalı koltuk temizliği nedeniyle sıklıkla yaşanıyor. Peki, koltukları nasıl temizlemeliyiz? Adım adım aktaracağız.

Temizlik İçin Gerekli Karışımı Hazırlayın

Öncelikle temizlemede çok güçlü deterjanları önermiyoruz. Özellikle içerisinde bulunan aktif maddeler koltuklarınızın döşemelik kumaşlarına zarar verebilir. En ideal temizleyici Arap sabunudur. Her türlü kumaş temizliğinde kullanılabilir ve hiçbir zarar vermez. Ilık su koyduğunuz bir kap içerisine az miktarda Arap sabunu ekleyin ve tamamen çözülene dek karıştırın. Arap sabunu temin etmekte zorlanırsanız beyaz sabun da kullanabilirsiniz.

(Renkli sabunlar kalitesiz olduğunda suya renk salar ve koltuk kumaşına da bu renk bulaşabilir. Renkli sabun kullanmayın.)

Koltuklarınızı Nazikçe Silin

Silme işleminde duş lifi ya da orlon kumaş tercih edebilirsiniz. Silme işlemini dairesel hareketlerle ve çok aşırı düzeyde bastırmadan yapmanızda fayda var. Fazla bastırmanız ıslanarak esneyen kumaşın dokusuna zarar verebilir ve bu bölgede deforme bir görünüm ortaya çıkabilir. Koltuğunuzun tamamını aynı dairesel hareketlerle sildikten sonra yaklaşık 10 dakika beklemeniz, sabunun etkisini daha fazla göstermesini sağlar.

Durulayın

Koltuklarınızı durulamak için oda ısısında su kullanmanızı öneriyoruz. Kaba oda ısısında su koyarak içerisine çok az miktarda yumuşatıcı ekleyin. Yumuşatıcı hem döşemelik kumaşın sertleşmesini önler, hem de koltuklarınızın mis gibi kokmasını sağlar. Ancak fazla miktarda koymamaya büyük özen gösterin. Silme hareketinde uyguladığınız nazik dairesel hareketler ile koltuklarınızı durulayın. Sıklıkla su dolu kaba lifi ya da orlon bezi batırmaya özen gösterin. Durulama suyunu sıklıkla değiştirmenizde fayda var, durulama işlemini daha kısa sürede tamamlamanızı sağlar. 

İletişim
Whatsapp
Hemen Ara
Lokasyon